Anglický dějepis na prknech Reduty

6. prosince 2017

První den prosincový léta Páně 2017 se vypravila skupina složená převážně ze studentů 3. a 4. L do divadla Reduty na vzdělávací hru „The History of England – Part I..“

Dobře znalí přesností Českých drah jsme naskočili ještě za tmy do rychlíku v 6:50 – se zalepenýma očima, přesto s vidinou velké časové rezervy. Tentokrát byl však strach z 2 hodinového zpoždění a odpojení lokomotivy v polích u Českého Brodu zcela zbytečný a dozor složený z hvězdné trojice angličtinářů Tomáše Burdy, Renáty Slobodové a Lucie Honzíčkové tedy mohl slevit z ostřížího zraku a v Praze vyhlásit 35 minutový rozchod. Ve víru velkoměsta naštěstí nikoho neztratili a do Reduty nás doručili dokonce s předstihem.

V samotné hře trvající něco málo přes hodinu hráli pouze dva herci – Nicolas a Andrea z anglické divadelní skupiny „The Bear Theater“. Na malém jevišti dokázali jen s mapou Anglie, jednoduchými rekvizitami a pár kostýmy předvést stavbu Stonehenge, vikingské nájezdy na Anglosasy, Války růží, alžbětinskou dobu i osudy žen Jindřicha VIII.. Bitva u Hastingsu nás doslova vtáhla do hry – nedobrovolně a s remcáním, jak už to v bitvách bývá. Několik studentů na straně Harolda II. dokonce skončilo kvůli loajalitě a hrdosti (jistě nabyté zde na škole) na popravišti. Ti, kteří přežili, pak alespoň zanotovali hercům Greensleeves.

Troufám si tvrdit, že angličtině i faktům rozuměli v sále téměř všichni a díky kvalitní a časté interakci herců s diváky se (snad) také dobře pobavili. Je však otázkou, jak dlouho se v našich mozkových závitech udrží informace jako původ slova „egg“ a „cow“ a nejdůležitější rok anglické historie.

Kdo ví, třeba nám to příští rok osvěží „The History of England – Part II.?

P.S. 1066. Já si to taky nepamatuju.

Ingrid Tillmann