EXPA 2017

5. října 2017

Dnes zde budu psát o mém letošním prázdninovém zážitku, o šestnácti dnech, na které budu v dobrém dlouho vzpomínat.

Řeč je o Expedici Úpici, astronomickém táboru pro mládež s již devětapadesátiletou tradicí. Každoročně se odehrává v areálu hvězdárny nacházející se v podkrkonošském městečku Úpice. Takto vzdálená od velikých měst, je jedním z nejlepších míst v České republice k pozorování noční oblohy.

Na tuto akci jsem se vydal sám vlakem. Hned při příjezdu jsem se seznámil s prvními expedičníky. Většinou to byli lidé, kteří se sem vypravili již po několikáté. Našli se zde však i tací, kteří byli ve stejné roli jako já, v roli naprostého amatéra. I když jsem měl nějaké zkušenosti z domácího pozorování noční oblohy, nestačilo to. Po vyhodnocení vstupního testu, jenž měl zjistit, kolik toho vím o astronomii, jsem byl zařazen do skupiny nováčků. Další skupiny se zaměřovaly na jisté téma, např. digifoto, měsíční skupina, radioskupina, CCD, atd.

Denní program zde byl velice pestrý. Budíček byl v 10:30, jelikož se pozorovalo i do časných ranních hodin. Kdo chtěl, mohl si přivstat a zkusit si měření polohy sextantem, což velice doporučuji. Každý nový člen musel projít všemi přednáškami, které byly v programu. Témata přednášek vždy nějakým způsobem souvisela s astronomií nebo jinou přírodovědeckou disciplínou. Dále sem přijížděli velice zajímaví hosté z všemožných českých vědeckých pracovišť, a dokonce se nám i představili polští vrstevníci, kteří se zúčastňují velice podobné akce zaměřené na astronomii. Ještě nesmím zapomenout na fyzikální experimenty. Ty se vždy velice vydařily. V průběhu celého týdne se každý mohl podílet na expedičních projektech. Díky tomu jsem si například mohl nejen navrhnout, ale i vytisknout (na 3D tiskárně) a odpálit vlastní raketu.

Hlavní náplň expedice se ale uskutečňovala teprve až po setmění (teda pokud byla dobrá pozorovatelnost). Každá skupina si vyzvedla svoje dalekohledy a připravila si pozorovací místo. Objekty, které jsme měli zkusit dalekohledem najít, nám vždy sdělil vedoucí naší skupiny. Samozřejmě první musel být Jupiter, protože ten zapadal velice brzy. Pak následovaly méně jasné cíle, například Galaxie Andromeda (M31) nebo Človíček (NGC 457). Expedice je vždy plánována v dobu, kdy pozorování nekazí příliš jasný Měsíc.

Expedici mohu doporučit každému, kdo se zajímá o přírodní vědy (nemusí to být nutně astronomie). Já osobně jsem si Expedici zamiloval. Zajímavý program a projekty, dobrá pozorovací technika a super kolektiv se vstřícnými a (hlavně!!) stejně vědou nadšenými vedoucími. To jsou aspekty, díky kterým se těším na další ročník.

Web expedice: http://expediceupice.cz/

Daniel Pitoňák

Poslední novinky