Vítězství naší školy v dalším ročníku EUROSCOLY

6. června 2018

Naši studenti byli vybráni jako reprezentanti České republiky na základě úspěšného řešení projektu „ bílých míst“ na území Afriky. Pro humanitární organizaci Lékaři bez hranic vyhledali izolovaná, ale přesto obydlená místa, kde je nutná pomoc záchranného integrovaného systému.

24 členná skupina, složená ze zástupců septimy, 2.a a 2.b SOŠPg, se dne 23. května 2018 vydala na cestu, jejímž cílem byl Evropský parlament ve Strasbourgu- hlavní výhra v celorepublikové soutěži. Po téměř letištní bezpečnostní kontrole jsme byli uvítáni přidělenou asistentkou a obdrželi osobní vizitky se zařazením do 6 debatních kroužků po 4 zástupcích. (Na zadané bloky jednání jsme se poctivě připravovali- nejenom slovní zásobou. Vymýšleli jsme např. i slogany pro danou oblast diskusí…) V každém kroužku bylo přes 50 lidí z různých zemí EU.

Po ranním občerstvení nás čekala jen práce= sestavit jakési memorandum zahrnující názory, které posléze byly přijaty všeobecným hlasováním. První seznámení s ostatními delegacemi proběhlo v největším- v tzv. Modrém sále EP, v „ Hemicycle “. Každá škola z 25 zemí (cca 500 účastníků + doprovod) zvolila svého řečníka, který ji představil. Současně běžela projekce  na velkých plátnech se synchronním zvukovým přenosem do sluchátek každého pseudo- europoslance“.  My jsme vybrali dvě mluvčí- Lenku MEZEIOVOU (proslov ve FRJ) a Beátu ŠUBÍNOVOU (ANJ). Následovalo upřesnění pracovního harmonogramu a vystoupení stálých zaměstnanců této instituce. Do oběda se debatovalo a bez odpolední siesty se začalo soutěžit. Znalostní otázky ve 23 jazycích musely být co nejlépe zodpovězeny ve čtyřčlenných týmech- každý člen z jiné země. Domluvit se a vyluštit rébus neznámých textů byl leckdy větší problém než samotná znalost z oblasti historie, politiky a kultury. Letos jsme bohužel nezískali medaili, ale získali jsme dobrý pocit ze spoluúčasti na mezinárodní akci, kde jsme se určitě „ neztratili“! Díky děvčatům z pedagogické školy jsme dospěli až do semifinále mezi 4 nejlepší !

K pobytu v metropoli Alsaska patřil i hezký a zajímavý okruh po historických památkách následujícího dne. Upoutaly nás krásné hrázděné stavby, poloostrov uprostřed města, který dýchal historií bývalých obyvatel- koželužníků , tzn. Malá Francie, úžasná katedrála Notre Dame. Všudypřítomné vodní kanály protínaly svými mosty úzké kamenité uličky a plácky a pyšnily se podél toku i výstavnými paláci a celními baštami. Snad i pro tuto stálou přítomnost Rýna a řeky Ill je symbolem navštíveného regionu čáp!

Celkové hodnocení zájezdu je více než kladné. Všichni studenti prokázali dobré jazykové dovednosti. Bohužel (k mé velké lítosti franštinářky), v komunikaci s ostatními účastníky mí žáci preferovali spíše anglický jazyk. Francouzštinu však využili při kontaktu ve frankofonním prostředí Štrasburku.

Mgr. Daniela SOŠKOVÁ,  vyučující FRJ

Vedoucí projektu a organizátor celé akce