Při výuce dějepisu si často představujeme, jaké by to bylo dané události prožít. Právě to se částečně podařilo žákům kvarty, kteří se dne 28. května 2024 zúčastnili pětihodinového dějepisného projektu s názvem „Ze života české společnosti 1946-1989“.
Tato zážitková hra, pořádaná lektorkou vzdělávací společnosti Besedárium, rozdělila žáky do menších týmů, které představovaly průměrnou československou rodinu Machaninových, která (na motivy jedné z knih Josefa Škvoreckého) prochází prostřednictvím edukativní hry významnými mezníky dějin poválečného Československa. Žáci se díky tomu mohli zábavnou formou seznámit nejen s každodenností v éře komunistické diktatury, ale především s možnostmi a důsledky uplatňování různých sociálních strategií v době totality, ať už šlo např. o únor 1948, politické represe 50. let, pražské jaro a okupaci ČSSR, normalizační čistky, Chartu 77 či sametovou revoluci.
V očích žáků byl projekt zhodnocen jako maximálně vydařený, jelikož si díky němu uvědomili subjektivitu prožitku „žitých dějin“, zejména pak složitost každodenní volby mezi na jedné straně loajálním životem v relativním bezpečí státem garantovaných jistot, a na druhé nonkonformním postojem opřeným o etické a morální principy.
Roman Pazderský