„SAMET NA ŠKOLÁCH“ a „ČTYŘI PŘÍBĚHY REVOLUCE“

V rámci festivalu „Samet na školách“, konaného v souvislosti s aktuálním listopadovým výročím Sametové revoluce, se žáci druhých ročníků našeho gymnázia zúčastnili vzdělávací lekce s názvem „Čtyři příběhy revoluce“. V doprovodu zkušené lektorky, paní Hany Hubkové z institutu „Paměť národa“, mohli naši žáci analyzovat a vzájemně porovnávat výpovědi různorodých aktérů a pamětníků listopadových událostí roku 1989 v Praze, a to nejen z řad disidentů či studentů, ale také lidí z opačného konce barikády, tj. pravověrných stoupenců totalitních praktik KSČ, příslušníků ozbrojených složek komunistického režimu a dalších.
Cílem projektu rozhodně nebylo relativizovat hodnocení Sametové revoluce, ale upozornit žáky na samotný fenomén plurality vzpomínkové kultury vážící se k jedné historické události. Ta totiž vždy a zcela přirozeně generuje vícero paralelních příběhů vycházejících z různých perspektiv individuální i kolektivní paměti, přičemž některé z nich mohou historikové na základě objektivních pramenných analýz vyhodnotit jako legitimní, jiné pak jako zavádějící či vyloženě lživé.
Roman Pazderský