Den po Mikuláši se třída sekunda společně s výběrem studentů z primy, kvarty, III.G, 2.L, 3.L a 4.L vydala na exkurzi do německého Regensburgu. Naše cestování jsme zahájili před 5 hodinou ranní na vlakovém nádraží, odkud jsme se autobusem pohodlně dostali až do naší cílové destinace. Naší první zastávkou byl památník Walhalla asi 10 km východně od Regensburgu. Zde jsme započali naši exkurzi, a abychom si z ní něco odnesli, dostali jsme k vypracování pracovní listy. Po vyšlápnutí více jak 400 schodů jsme měli možnost obdivovat tuto neoklasicistní budovu, vystavěnou po vzoru Pantheonu, ze všech stran, a jako bonus jsme si užili výhled do širokého okolí. Zájemci navštívili i expozici, kde mohli zhlédnout několik bust významných osobností z historie, které se nějakým způsobem zasloužili o utužení německého jazyka a vlastenectví. Namátkou můžeme zmínit filozofa Immanuela Kanta, spisovatele Johanna Wolfanga von Goetha, protinacistickou studentku Sophii Scholl či v neposlední řadě významného hudebního skladatele Richarda Strausse.
Po krátkém přesunu jsme se ocitli přímo v Regensburgu, kde jsme v poznávání skvostů této části Německa pokračovali. U St. Peter Dom, který je zapsán na seznamu UNESCO, jsme zahájili Stadtrallye, kterou jsme si ve skupinkách prošli. Opět jsme měli k dispozici pracovní listy a plánek s vyznačenými pamětihodnostmi v centru a přilehlém okolí. Během objevování historie tohoto města jsme měli možnost procvičit se v němčině, což ocenili nejen sekundáni učící se němčinu od září, ale také studenti vyšších ročníků, kteří měli jedinečnou příležitost aplikovat své jazykové dovednosti v praxi. Během prohlídky města jsme viděli kostel sv. Jana Křtitele, kde v roce 845 přijalo 14 českých knížat křest; Biskupský dvůr, odkud jsme viděli „Eselturm“, která se dochovala z původní baziliky. Dále pak Porta Praetoria (Římská brána), Goliášův dům, na kterém byla vyobrazena scéna Davida proti Goliášovi; Das alte Rathaus, kde zasedal říšský sněm; Kepler – Gedächtnishaus, kde na sklonku života pobýval významný astronom Johannes Kepler, autor 3 fyzikálních zákonů o pohybu planet kolem Slunce; Kamenný most z 12.- století, který byl předlohou pro Juditin most v Praze, který stával v místech dnešního Karlova mostu či Historickou kuchyni, kterou by neměl žádný návštěvník Regensburgu vynechat!
Po prohlídce města, které má nádherné historické jádro, jsme se přesunuli do části „Stadt am Hof“, která je proslulá kavárnami a cukrárnami. A jelikož pedagogický doprovod měl s účastníky exkurze soucit a uznal, že fyzických výkonů bylo dost, mohli jsme se za onu námahu náležitě odměnit v místních podnicích. Po společném fotografování jsme se přesunuli na Neupfarrplatz, kde jsme si užili adventní trhy a nasáli všudypřítomnou vánoční atmosféru. Před pátou hodinou, kdy jsme měli všichni nakoupeno a prohlédnuto, se celá naše skupinka vydala na cestu k autobusu, který nás bezpečně převezl přes Německo až do Čáslavi, kde jsme vystoupili krátce před 22 hodinou večerní.
Závěrem bychom chtěli poděkovat dvěma paní profesorkám, a to Mgr. Kristýně Trávníčkové a Ing. Pavle Havlové, Ph.D., za zorganizování celé exkurze, přípravu materiálu k exkurzi, pevné nervy a pedagogický doprovod. Pevně věříme, že se podobné akce budeme moci v budoucnu zúčastnit.
Za všechny zúčastněné
Roman Bechyně, 4. Lyceum