Naši exkurzi jsme nastartovali, jako již tradičně, na nádraží v Čáslavi. Zde jsme nasedli na rychlík směr Praha a naše výprava do Anežského kláštera tímto započala.
První zastávkou našeho výletu byla kavárna, kde jsme se občerstvili kávou s sebou a následně nastavili kurz Klášter svaté Anežky české. Cestou jsme obdivovali architekturu pražských ulic a zároveň se o nich dozvídali nové zajímavosti.
Když jsme dorazili do cíle, zaujaly nás nejprve klášterní zahrady. Zde jsme si popovídali o životě sv. Anežky a zároveň zhlédli trvalou výstavu moderních sochařských prací.
Těsně po desáté hodině se otevřely brány kláštera a konečně jsme uzřeli jeho vnitřní prostory. Naučili jsme se mnoho nových termínů – například: ambit, presbytář, konvent či refektář… Upevnili jsme si znalosti znaků gotiky a mimo jiné jsme si vyzkoušeli i hmatovou výstavku, kde jsme si mohli osahat sochy, ale i materiály, ze kterých byla stavba postavena.
Odtud jsme se přemístili do Národní galerie, která s klášterem sousedí. Upevnili jsme si znalosti obrazů Mistra Theodorika, Vyšebrodského oltáře a Třeboňského oltáře, ale poznali jsme i mnoho jiných gotických maleb a soch, převážně madonek a piet. Bylo velmi příjemné a zajímavé vidět obrazy i naživo, zářily barvami a byly zkrátka krásné.
Exkurze nám velmi pomohla v chápání gotického slohu a jsme rádi, že jsme se jí mohli zúčastnit. Děkujeme vedení školy za umožnění exkurze a paní profesorce Kratochvílové za pedagogický doprovod a hlavně příjemně strávený den.
Za skupinu výtvarné specializace druhého lycea
Petr Hotovec