Konspirační teorie

S příchodem covidu se začala šířit neskutečná soudržnost lidí, ať už to bylo samozřejmé dodržování pravidel a hygienických procesů nebo šití roušek, ale zároveň část populace zachvátila panika, čehož využila konspirační scéna, která měla hodně lehce ovlivnitelných cílů, protože byli vystrašeni. Já se pokusím rozebrat proč, jak a kdo stojí za vším tím a popřípadě dohodím i jedno důležité pozitivum.

Co je vůbec konspirační teorie? Je to vysvětlení si nějaké události tím, že za tím stojí nějaké spiknutí světových rozměrů. Taková konspirační teorie často pracuje s prvky toho, že svět je ovládán mocnými a všehoschopnými, kteří se snaží ovládat či vyhubit průměrné lidi.

Proč vůbec lidé věří konspiračním teoriím? Je to tak trochu v nás od přírody. Pocit paranoi byl z evolučního hlediska vždy dobrý, protože si nemůžeš byt jistý, jestli támhle ten podezřelý strom není medvěd, tak se mu radši vyhnu.

Podobnou reakci chce v lidech probudit průměrná konspirační teorie, která vyvolá v lidech pocit ohrožení, a tudíž paranoi z něčeho. Připojí se k tomu pár validně vypadajících informací/podezření jako, třeba jestli není podezřelé, že jeden z nejbohatších mužů světa už před několika lety varoval před epidemií a podporuje očkování v Africe na vyřešení přemnožení lidstva.

Kdybyste tyto informace obdrželi přesně takhle, tak to fakt vypadá, že Bill Gates chce očkovat lidi, aby umírali, ale je zatím mnohem více logiky a dobrého úmyslu. Člověka, přesně pro kterého je tento článek dělaný, se zmocní emoce a logika s racionalitou jdou automaticky stranou.

 Takový člověk je také často negramotný v ověřování informací na internetu – v životě neměl přístup k informacím v takovém množství a z tolika zdrojů jako dnes.

Jsou zde také jedinci, kteří se v životě nezajímali o společenské dění a nyní se snaží zjistit, proč např.: nemůžou bez očkování na pivo. Myslí si, že to pochopí za chvilku, a proto jim přijde takové jednoduché vysvětlení našeho komplexního světa jako pochopitelné a nabydou pocitu pochopení a porozumění, který je utvrdí v tom myslet si, že právě teď mají nadhled a pochopení světa.

Moc tomu v dnešní době nenapomáhají ani algoritmy* sociálních sítí, které pro maximalizování zisku uzavírají každého do vlastní informační bubliny, a uživatel nemá šanci dostat se k jiným informacím, než jsou ty, které podporují jeho myšlenky, a protože moc lidí nemá rádo sebereflexi a přiznání si chyby, tak jim algoritmus nedoporučuje informace, které by vyvracely jejich přesvědčení, protože by člověk strávil na stránce méně času, a tudíž by sociální síť nevydělala tolik za reklamy, které by mu jinak mohla ukázat. Mnoho konspiračních teorií navazuje jedna na druhou, proto je také jednoduché zabřednout do více konspiračních teorií najednou.

 

Nyní k více kontroverzní části:

Kdo by mohl benefitovat z rozšiřování konspiračních teorií a následného radikalizování a rozvracení společnosti? Největším podporovatelem je Rusko. Ruský režim, ve kterém vládne hrstka vybraných na úkor matičky Rus, otevřeně podporuje dezinformační servery a informační válku. Chce tím rozvrátit a destabilizovat své oponenty. Sleduje tím své strategické zájmy, které jsou dlouhodobě proti-Západní.

Další, kdo benefituje z rozšiřování desinformací jsou lokální populističtí politici.

 

Takové strategie využili jak pan Volný (dezinformace okolo covidu) i pan Okamura (dezinformace okolo uprchlické krize).

Takovým to lidem se říká „političtí podnikatelé“. Jsou to opovrženíhodní lidé, kteří za cenu rozvracení a radikalizace společnosti, ohrožování zdraví a bezpečí, či zdržování politiky (zbytečné otevírání dialogu o jasném tématu) benefitují ze svých nabytých pozic. Tito lidé neusilují o moc rozhodovat, ale pouze o teplého, dobře placeného a jednoduchého fleka bez moc práce za dobrý plat. Ještě se prezentovat a nechávat podporovat částí populace, která by nejpravděpodobněji měla připomínky, že jsou zbyteční a nic nedělají.

Je na tom vůbec nějaké pozitivum?

Zdravá svobodná společnost by měla mít schopnost mít i jiné názory, než mít jen jeden „přikázaný“. Pro svobodu společnosti je lepší mít tu i část, která je skeptická, a i když se ty jejich názory jeví bizarně, tak historie ukázala, že nebýt takových skupin či jednotlivců, jako byli Koperník a Kepler, nedocházelo by k diskusi, zda jsou domnění většiny společnosti pravdivá. Navíc se i zvyšuje šance na přežití lidského druhu. Jakkoliv nepotvrzuji teorie této názorové skeptické menšiny, pouze říkám, že je dobře, že existují.

Slovník:

Algoritmus*- „umělá inteligence“, která se snaží doporučovat příspěvky pro uživatele, aby strávil na stránce, co nejvíc času

 

 

 

Jan Šerák