Advent ve Vídni

Vánoce už začínají klepat na dveře, a tak se studenti naší školy vydali načerpat kouzelnou předvánoční atmosféru do hlavního města Rakouska Vídně. Ve čtvrtek 8. 12. vyjela skupina studentů, včetně paní učitelky Meszárošové a Ott, v brzkých ranních hodinách od vlakového nádraží a během dopoledne na ně čekala již první zastávka v letním císařském sídle Schönbrunnu. Na nádvoří nás přivítaly skromnější trhy plné rakouských specialit, teplých nápojů a jiných laskomin. Dále jsme měli možnost podívat se do rozlehlých zámeckých zahrad a vystoupat až ke klasicistně zdobenému pavilonu Gloriette, kde nás uchvátil výhled takřka na celé město. Za určitý poplatek jsme na závěr směli nahlédnout i do samotných císařských komnat, které okouzlují návštěvníky především svou zdobností.

Poté už nás autobus zavezl blíže do centra města s nespočetným množstvím historických památek, širokých bulvárů a davů turistů. U několika zajímavých bodů jsme se zastavili a jeden či dva žáci nám vždy stavbu krátce přiblížili a prozradili nějakou tu zajímavost. Navštívili jsme například i dominantu města katedrálu svatého Štěpána, ze které se nám nabídl ohromující pohled na spleti vídeňských ulic a čtvrtí. Závěr výletu si každý přizpůsobil vlastním potřebám, někteří zavítali na další předvánoční trhy před známou vídeňskou radnicí, jiní pokračovali v procházce malebně osvětleným centrem.

Jak se dalo očekávat, vánoční atmosféra na nás dýchala téměř z každého rohu, a i přes obrovské množství zahraničních turistů jsme se z výletu vrátili natěšení na čas klidu a pohody.

Lucie Vyskočilová, III. B