NROS v listopadu

Paní Miroslava Štěpánovská, zástupkyně ředitelky MŠ Malešov, se jako zkušený pedagog zapojila do projektu nadace NROS zaměřujícího se na zvýšení povědomí o praktickém výkonu povolání budoucích pedagogů. S žáky zkonzultovala denní režim školky, přípravu vyučujících, náležitosti plánů výuky na úrovní třídy i instituce, ale i nezbytnou administrativu, která práci pedagoga provází. Sdělila jim poznatky z tvorby plánů pro výukový program třídy, evaluace těchto plánů nebo nápady na dílčí aktivity (logopedie, venkovní aktivity) a vyprávěla také zajímavé příhody a poznatky, které v průběhu své praxe zažila.
Náležitosti vedení a chod další školské instituce pro zájmové vzdělávání žákům osvětlila i Bc. Iva Hýblová, ředitelka DDM Čáslav. Kromě činností DDM, výčtu zájmových aktivity navazujících i tematických, objasnila paní ředitelka důležitou kapitolu podmínek zaměstnávání, práva a povinnosti zaměstnanců, typy pracovně právních vztahů, rozložení pedagogických činností v průběhu roku, zmínila i dovolené, možnosti vzdělávání a odborného rozvoje zaměstnanců. Tato témata jsou nedílnou součástí práce pedagogů, usnadňují a připravují naše žáky pro vstup do pedagogické praxe nebo pedagogické profese.
Blok přednášek uzavřela naše milá kolegyně PhDr. Marie Frajerová, která začala téma praktickým nácvikem možných her pro kolektiv dětí. Žáci tak získali další inspiraci pro práci v MŠ, možnosti navázat s dětmi přirozenou komunikaci, zapojit do hry všechny děti. Diskutovala s žáky o adaptaci žáků v MŠ, problémových situacích v tomto procesu, možných příčinách a řešení.
Děkujeme lektorkám, že žákům předaly nejen cenné zkušenosti z praxe, ale také nadšení pro práci a sdělení, že se správným přístupem lze udělat z povolání pedagoga poslání.

Renata Lebedová