Probojovat se do mezinárodního kola biologické olympiády a získat bronzovou medaili je nevídaný úspěch. Náš (dnes už bývalý) student Martin Kubeš to dokázal a přišel nám o celém tom klání ve Spojených arabských emirátech popovídat do hodin biologického semináře.
Díky jeho pečlivě připravené prezentaci se spoustou fotografií jsme si virtuálně mezinárodní kolo prošli i my, a opravdu bylo co poslouchat. Jak sám uvedl, biologická olympiáda už není jenom o biologii a chemii, ale k úspěchu je nutná znalost matematiky, přesněji logické myšlení a znalost statistiky. Většinu času Martin strávil ve studentském resortu Al Ain, asi 100 km od Dubaje. V rámci doprovodného programu se do Dubaje také podíval a nechyběl také výlet do hlavního města Abú Dhabí.
Z Martinova vyprávění nás zaujala spousta věcí, třeba, že soutěžící museli odevzdat na týden mobil, že vypracování jednotlivých částí trvalo i tři hodiny v tahu, kdy nikdo nechtěl ztrácet čas ani návštěvou záchodu. Na druhou stranu sdílet pokoj třeba s Indem a vůbec potkávat se se studenty ze 40 zemí světa, to je možné pouze na tomto klání.
Medaile se neudělují pouze třem nejlepším, nýbrž celému pásmu nejlepších soutěžích. Tedy z asi tří set soutěžích bylo oceněno téměř 180. Martin obsadil celkově krásné 120. místo s bronzovou medailí. Takovéto hodnocení vychází z předpokladu, že je úroveň výuky biologického oboru v různých státech odlišná, tradičně velmi náročná je úroveň studia v Singapuru, Japonsku či Jižní Koreji, a i to je třeba odlišit.
V každém případě si Martin toto vrcholové biologické klání užil a pobyt na Arabském poloostrově si ještě prodloužil návštěvou horských oblastí sousedního Ománu. Určitě zážitek na celý život.
A jaká je vlastně cesta k tomuto úspěchu? Mít cíl, nadšení, chuť a odhodlání k práci a spolu s dalšími předpoklady i kousek toho pomyslného štěstí.
Tak hodně štěstí nejen v tom studiu vysokoškolském!
Učitel biologie Lenka Kořínková