PROŽITÍ DĚJIN, ANEB DĚJEPISNÝ PROJEKT KVARTY

Při výuce dějepisu si často představujeme, jaké by to bylo dané události prožít. Právě to se částečně podařilo žákům kvarty, kteří se dne 28. května 2024 zúčastnili pětihodinového dějepisného projektu s názvem „Ze života české společnosti 1946-1989“.
Tato zážitková hra, pořádaná lektorkou vzdělávací společnosti Besedárium, rozdělila žáky do menších týmů, které představovaly průměrnou československou rodinu Machaninových, která (na motivy jedné z knih Josefa Škvoreckého) prochází prostřednictvím edukativní hry významnými mezníky dějin poválečného Československa. Žáci se díky tomu mohli zábavnou formou seznámit nejen s každodenností v éře komunistické diktatury, ale především s možnostmi a důsledky uplatňování různých sociálních strategií v době totality, ať už šlo např. o únor 1948, politické represe 50. let, pražské jaro a okupaci ČSSR, normalizační čistky, Chartu 77 či sametovou revoluci.
V očích žáků byl projekt zhodnocen jako maximálně vydařený, jelikož si díky němu uvědomili subjektivitu prožitku „žitých dějin“, zejména pak složitost každodenní volby mezi na jedné straně loajálním životem v relativním bezpečí státem garantovaných jistot, a na druhé nonkonformním postojem opřeným o etické a morální principy.
Roman Pazderský