Ze života české společnosti 1946-1989

Ve čtvrtek 17. března 2022 se žáci kvarty zúčastnili pětihodinového dějepisného projektu s názvem „Ze života české společnosti 1946-1989“. Žáci byli rozděleni do čtyř pracovních skupin, které (na motivy známé knihy Josefa Škvoreckého) představovaly rodinu Machaninových, která prostřednictvím edukativní hry postupně prochází všemi zlomovými mezníky dějin poválečného Československa. Žáci se díky tomu mohli zábavnou formou seznámit nejen s každodenností v éře komunistické diktatury, ale především s možnostmi a důsledky uplatňování různých sociálních strategií v době totality, ať už šlo např. o únor 1948, politické represe 50. let, pražské jaro a okupaci ČSSR, normalizační čistky, Chartu 77 či sametovou revoluci. V reflexích žáků byl projekt zhodnocen jako maximálně vydařený, jelikož si díky němu uvědomili rozdílnost subjektivního prožitku „žitých dějin“, zejména pak složitost každodenní volby mezi na jedné straně loajálním životem v relativním bezpečí státem garantovaných jistot, a na druhé nonkonformním postojem opřeným o etické a morální principy.
Roman Pazderský